Çevremiz

EFES ( Ephesus ) - UNESCO Dünya Mirası Merkezi Arkeolojik Alanı

Efes Antik kenti - Sunis Efes Royal Palace Resort & Spa arasındaki mesafe yalnızca 26 km 30 dakika uzaklıktadır.

Bir zamanlar Kaystros Nehri'nin batısındaki Efes, batıya çekildikçe sahil şeridini takip eden yeni yerleşim yerlerinde kurulan ardışık Helenistik ve Roma yerleşmelerini içerir. Kazılar, Celsus Kütüphanesi ve Büyük Tiyatro da dahil olmak üzere Roma İmparatorluk Döneminin büyük anıtlarını ortaya çıkarmıştır. Akdeniz'in dört bir yanından hacılar çeken 'Dünyanın Yedi Harikası' ndan biri olan ünlü Artemis Tapınağının kalıntıları bulunur. 5. yüzyıldan beri, Efes'ten yedi kilometre uzaklıktaki kubbeli, haç biçiminde bir şapel olan Meryem Ana Evi, Hristiyan hac' ının önemli bir yeri olmuştur. Efes Antik Kenti, deniz kanallı ve liman havzası bulunan, Roma liman kentinin olağanüstü bir örneğidir.

Card image cap
Meryem ANA Klisesi (The House of Virgin Mary Church)

Meryem Ana Kilsesi, Sunis Efes Royal Palace Otelimize 40 km 35 dakika mesafededir.

Hristiyanlık inanışına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi hadisesinden sonra Hz. Meryem, havari Yuhanna (St. Jean) ile birlikte bu bölgeye gelmiş ve hayatının son yıllarını burada geçirmiş. Ev bu yüzden kutsal hac yerlerinden bir olarak kabul edilir. Günümüzde Hazreti Meryem Ana Derneği’ne ait olan yapı 1891’de İzmirli Lazaristler tarafından bulunmuş.1950’li yıllarda restorasyon çalışması yapılan Meryem Ana Evi’nin Vatikan tarafından da kutsal olduğu ilan edilmiş 1952’de ise Vatikan tarafından hac yeri olarak ilan edilmiştir.1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul ve de yakın zamanda Papa XVI. Benedict tarafından hac ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Her yıl Ağustos ayının 15’inde yani Hz. Meryem’in ölüm gününde, Vatikan tarafından organize edilen büyük ayine ev sahipliği yapar.

Card image cap
Şirince Köyü -Sirince Village

Sunis Efes Royal Palace Resort & Spa'dan köye olan uzaklık 36 Km 42 dakikadır.

Bir zamanlar Kirkince olarak bilinen köy, yaklaşık 800 yıl önce Yunanlılar tarafından inşa edildi ve 1924'teki nüfus değişimi ile Selanik'te yaşayan Türklerin mübadele sonrası buraya yerleşimi sağlandı. Huzurlu bir ortamda geleneksel köy hayatının tadını çıkarmak için yabancı ve Türk turistler tarafından popüler bir köy olanarak bilinir. Selçuk tepelerinden 7 km uzaklıktaki bu küçük köy, meyve bahçeleri arasında yer alan, kırmızı kiremitli çatıları olan eski moda taş evler ve dar sokakları sevenler için eşsizdir. Aynı zamanda geleneksel çarşı, ev yapımı şarap ve yerel kadınlar tarafından yapılan dantel ile ünlüdür.Yunanlılar tarafından koyulan Çirkin köy ismi Özgür kalan Yunanlı bir köle tarafından başkalarının da buraya gelmesini engellemek için konulduğuna dair bir hikayesi olan köy; 1926'da İzmir'in valisi tarafından köyün adı Şirince'ye dönüştürülmüştür.15. yüzyılda Efes terk edildiğinde Efes'te bulunan halk Şirince' ye yerleşmiş ancak bugün bulunan yapıların çoğu 19. yüzyıldan kalmadır.

Rezervasyon